Laptop Çantası Nasıl Temizlenir?

Dizüstü bilgisayarınızı taşırken kullandığınız çantanın düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Tozdan ve kirden arındırmak için biraz dikkatli olmanız gerekiyor. Biz de çanta temizleme ile alakalı size bilgi vermek için bu içeriği kaleme aldık. Yazımızı okuduktan sonra laptop çanta temizleme ile ilgili bütün detayları öğreneceksiniz.

Laptop Çantası Temizleme

Kullandığınız laptop çantanız için “Çanta nasıl temizlenir?” sorusunu merak edebilirsiniz. Genel olarak bilgisayar çantası temizliği manuel şekilde yapılmalıdır. Bu, çantanın hasar görmeden temizlenmesi açısından oldukça önemlidir. Peki, laptop çantası makineye atılır mı? Aslında bu durum, pek fazla tavsiye edilmemektedir. Makinede yıkadığınız zaman çantaya zarar gelme olasılığı çok daha yüksek bir ihtimaldir.

Laptop çantası nasıl temizlenir?” sorusu için el ile yıkamayı öneriyoruz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Normal bir nemli bez alın.
 • Nemli bez ile çantayı yavaş ve yumuşak hareketlerle silin.
 • Bir süre bu şekilde bekleyin.

Bekledikten sonra aklınıza durulama için “Laptop çantası yıkanır mı?” sorusu gelebilir. Çanta temizleme sırasında direkt suyla temas etmek büyük problemlere neden olabilir. Bu nedenle notebook çantasını hafif nemli bir bez kullanarak durulamalısınız. Durulama işleminizin ardından çantayı kurutmanız gerekiyor. Kurutmak için biraz dikkat etmelisiniz. Örneğin, direkt sıcak peteğin yanına çantayı koymamalısınız.

Laptop Çantası İçi Nasıl Temizlenir?

Tabii ki çanta temizleme esnasında dışı kadar içi de önemlidir. Çünkü çantanızın içinde bulunduğu astar sıklıkla kirlenir. Mack Çanta veya Samsonite çanta gibi kaliteli bir çantanız varsa bu durum çok sık başınıza gelmez. Ancak siz yine de çanta temizliği yaparken içini ve dışını detaylı bir şekilde temizlemeye özen gösterin.

Laptop çantası içini temizlerken aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Çantanın içinde ne var ne yoksa çıkarın. Gerekirse ters çevirip güzel bir şekilde silkeleyin.
 • İçi çok kötü durumdaysa elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz.
 • Nemli bir bez alın
 • Hafif hareketlerle çantanın içini iyice silin.
 • Daha sonra nemli bez yardımıyla çantanızı durulayın.
 • Ardından kurutmak için çok sıcak olmayan bir alana yerleştirin.

Genel olarak hem notebook sırt çantası hem de normal laptop çanta modelleri bu şekilde temizlenmektedir. Ancak bu aşamada çantanızın nasıl olduğu çok önemli. Kumaş ve deri olmasına göre çanta temizleme işlemi değişebilir. Yapamayacağınızı düşünüyorsanız, çanta kuru temizleme gibi bir seçeneğiniz de mevcuttur.

Laptop Çantasından Zor Lekeleri Temizleme

Çanta temizleme yöntemleri ile ilgili genel bir bilgi aldınız. Peki, çantanızda inatçı ve ne yaparsanız yapın çıkmayan lekeler mi mevcut? O zaman farklı işlemler uygulayabilirsiniz. Bu konuda lekenin neden kaynaklandığı önemlidir. Aşağıdaki listede çok sık görülen lekelere karşı çanta temizleme teknikleri bulunmaktadır:

 • Ruj ve Parlatıcı gibi Kozmetik Lekeler
 • Yiyeceklerden Kaynaklı Lekele
 • Mürekkep ve Boya Lekeleri

Yukarıdaki lekeler, genel anlamda çantalarda görülür. Doğru çanta temizleme ile tüm lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz. Bu yöntemler, en zor lekeleri bile çıkarır. Ancak hala inatçı lekelerle ilgili sorun yaşamaya devam ediyorsanız, bir kuru temizlemeye çantanızı bırakabilirsiniz.

Özel tasarım Promosyon Çanta ve Çanta İmalatı hakkında bilgi almak için tıkla!

Sıkça Sorulan Sorular

Laptop Çantası Çamaşır Makinesinde Yıkanır mı?

Genel olarak laptop çantalarının çamaşır makinesinde yıkanması çok önerilmez. Bunun yerine el ile çanta temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Nemli bez ve doğal çözümler bu konuda size yardımcı olur. Çantalar su ile ya da herhangi bir temizlik ürünü ile temizlenmemelidir.

Laptop Çantası Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Çantanızın iç ve dış yüzeyini ayrı ayrı temizlemeniz mümkündür. Genellikle bir nemli bez veya yumuşak fırça yardımıyla çantanızı temizleyebilirsiniz. İçini temizlerken herhangi bir eşya kalmamasına dikkat etmelisiniz. Dışını temizlemeye başladığınız zaman dikkatli bir şekilde çok sert davranmadan nemli bez ile silebilirsiniz.

Çanta Yüzeyi Nasıl Temizlenir?

Kumaş türüne göre çanta yüzeyi temizliği farklılık gösterebilir. İçerisinde ağartıcı veya ağır kimyasal içerik olmayan temizleyiciler tercih edilmelidir.

Çanta Neyle Silinir?

Sıcak suda sıkılmış bir bez ile yavaşça silmek ilk tercih olabilir. Eğer sorununuz çözülmez ise sıcak suya biraz sabun ekleyerek tekrar deneyebilirsiniz.