En Çok Kullanılan Laptop Aksesuarları

Laptop Aksesuarları Nelerdir?

Neredeyse her gün başında oturduğumuz laptoplar için çeşitli aksesuarlar vardır. Laptop aksesuar, daha verimli şekilde bilgisayarı kullanmamızı sağlar. Aynı zamanda dışarıdaki darbelerden laptopun korunmasını sağlayan aksesuarlar da vardır. Bu içeriğimizde laptop aksesuarlarıyla alakalı size bilgi vereceğiz. Dilerseniz, ihtiyacınıza yönelik aksesuarları satın alarak laptopunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Laptop aksesuarları, kullanım performansını arttırmasının yanı sıra laptopa şıklık katan ürünlerdir. Ayrıca boyun ve postur sağlığınız açısından size fayda sağlar. Doğru seçimi yaparak bilgisayarı daha verimli hale getirebilir, şık bir laptopa sahip olabilir ve sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki başlıklarda ayrıntılı bir şekilde ihtiyacınız olabilecek laptop aksesuar ürünlerini sıralıyoruz.

Laptop Adaptör

Laptopları, bir süre boyunca prize takmadan çalıştırabilirsiniz. Ancak bir yerden sonra şarjı biter ve prize takıp şarjını doldurmanız gerekir. Bunun için şarj adaptör, en çok ihtiyacınız olan aksesuarlardan biridir. Eğer ki şarj adaptörünüz artık laptopunuzuz şarj etmiyorsa, yeni bir adaptör alma vakti gelmiş demektir. Laptopun markasına uygun bir adaptör satın alabilirsiniz.

Laptop şarj adaptörü, tek başına çalışan ürünler değildir. Bunların çalışması için laptop adaptör kablosuna ihtiyaç vardır. Laptopunuz için adaptör alırken aşağıdaki konulara dikkat etmelisiniz:

 • Cihazınızın ihtiyacı olan gerilim
 • Laptopun maksimum gücü
 • Güç cihazının formu
 • Laptop markası

Yukarıdakilere göz önüne aldığınızda laptoplar için önemli olan bu aksesuarı satın alabilirsiniz.

Laptop Kılıfı

Laptop aksesuarları nelerdir?” sorusunun bir diğer cevabı ise kılıflardır. Bilgisayarın daha korunaklı bir şekilde kullanmak açısından önemlidir. Doğru laptop kılıfı tercih ederek laptopunuzu istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Laptop taşıma kılıfından çıkarttığınız zaman istediğiniz yerde laptopu kullanma şansınız vardır. Tabii, seçeneğiniz kılıfın özellikleri bu konuda önem arz ediyor:

 • Laptop koruma kılıfı, kaliteli malzemeden üretilmiş olmalıdır.
 • Kılıfı alacağınız mağazanın güvenilir olması gerekir.
 • Stilinize uygun bir kılıf seçmelisiniz.
 • Kılıfı laptopun boyutuna uygun bir şekilde almalısınız. Örneğin; 15.6 inç olan laptopunuz için 6 inç laptop kılıfı tercih etmelisiniz. Daha büyük veya küçük olmamalıdır.

Laptop koruma kılıfı için malzemesine göre seçeneğiniz çok fazladır. Örgü laptop kılıfı gibi daha vintage duran seçenekler vardır. Bunun yanında modern bir görüntü yaratan keçe laptop kılıfı satın alabilirsiniz. Malzemesine göre seçim yapacağınız sırada önemli olan nasıl bir tarza sahip olmanızdır. Çünkü sürekli yanınızda taşıdığınız laptoplar için kullandığınız kılıflar tamamen sizin stilinize hitap eder.

Laptop Çantası

En önemli laptop aksesuarlarınadan birisi de laptop çantalarıdır. Laptop kılıfı, klavye ve mouse gibi tüm aksesuarları içinde muhafaza eden laptop çantaları laptopunuzu taşımanızı ve korumanızı sağlar. Laptop çantaları kaliteli malzemeler üzerinden üretilir ve dışarıdan laptopa gelecek hasarı engellemeye yarar. Bununla birlikte yağmurlu hava gibi şartlarda laptopunuzu taşırken su geçirmez çantalar ile eşyalarınızı koruyabilirsiniz. Laptop çantaları sırt çantası ve evrak çantası şeklinde çeşitlere ayrılır. Kaliteli laptop çantalarını seyahat ederken, işte, okulda veya kafe gibi yerlerde taşıma amaçlı kullanabilirsiniz. Marka logonuzu temsil edecek laptop çantaları ve kişiselleştirilmiş boyutlarda laptop çantası arayışı içindeyseniz promosyon çantalar ve çanta imalatı sayfaları üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Klavye

Daha verimli bir şekilde laptopu kullanmak için harici bir klavye almaya ne dersiniz? Açıkçası bluetooth klavye bu konuda oldukça işinize yarayacak bir aksesuardır. Laptopun kendi klavyesinin hasar görmemesi açısından harici bir klavye kullanmanız önerilir. Aynı zamanda sürekli yakın durduğunuz laptopun ışığı bir süre sonra gözünüze zarar verir. Laptopa uzaktan bağlandığınız zaman bu riski en aza indirmiş olursunuz.

Mouse

Klavyeyi harici şekilde kullanmak önerilir de mouselar önerilmez mi? Evet, laptop aksesuar için diğer bir alternatifiniz harici şekilde kullanacağınız mouselardır. Çünkü laptopun kendi mouse’u yeterince hassastır. Ayrıca daha hızlı işlem yapılması açısından harici mouse çok daha kullanışlıdır. Tabii, mouse alırken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar mevcuttur:

 • Sensör özelliklerine dikkat etmelisiniz.
 • DPI değerlerine bakmalısınız. Her mouse’un DPI değeri farklıdır ve çok düşük bir değere sahipse zorlanmanıza ve alışma sürenizin uzamasına neden olabilir.
 • Elinizin ölçüsüne uygun bir seçim yapmalısınız.
 • Kablosuz mouse ile daha özgür şekilde fareyi kullanabilirsiniz.
 • Doğru markayı tercih ederek kaliteli malzemelerden üretilenleri seçmelisiniz.

Yukarıdaki detaylara dikkat ettiğiniz zaman sizin için en uygun fareyi alarak laptopunuzu daha etkin biçimde kullanmanız mümkündür.

Mouse Pad

Evet, bir fareye ihtiyacınız var, bu doğru. Ancak fareyi doğru bir alana koymak çok önemlidir. Mouse pad, fareyi olumsuz durumlardan koruyan bir aksesuardır. Aynı zamanda mouse padler, fareyi daha kolay şekilde algıladığından dolayı rahat bir kullanım sağlar. Altında bulunan tekerleklerin deforme olma durumunu en aza indirir.

Almak istediğiniz mouse padlerle ilgili dikkat etmeniz gerekenler ise aşağıdaki gibidir:

 • Mouse padler belirli nedenlerden dolayı kolay şekilde kirlenebilir. Hijyenin sağlanması açısından bu ürünlerin kolay biçimde temizlenmesi gerekir.
 • Üretim aşamasında kaliteli malzeme kullanılmalıdır.
 • Zevkinize uygun mouse padlerle tarzınızı yansıtabilirsiniz.

Yukarıdakileri göz önüne aldığınızda Mouselar için doğru bir pad tercih edebilirsiniz.

Hard Disk

Veri depolaması için hard disk, önemli bir aksesuar olarak karşımıza çıkıyor. Bilgisayar içinde tüm veriler, sistemli bir şekilde HDD kayıt altına almayı sağlar. Daha fazla alanın olması için taşınabilir hard disk de alma şansınız vardır. Hard disk kutusu, laptopa bağlanmasını kolaylaştırır. Kablo ile bilgisayara bağladıktan sonra hard diske bilgisayarınızda bulunan verileri atabilir ve kaybolma tehlikesinden kurtarabilirsiniz.

SSD Hard Disk

SSD hard disk, laptopunuzu daha hızlı hale getiren olmazsa olmaz parçalar arasında yer alıyor. Bilgisayarın hafızası konusunda klasik depolama birimlerine göre daha farklı bir formatta çalışır. Tüm verileriniz bu depolama birimine kaydedilir. Veriyi kullanacağınız zaman bunlar, ekrana cihazdan servis edilir.

Laptop Sehpası

Laptopunuzu daha iyi bir duruşla kullanmak için laptop yatak sehpası alabilirsiniz. Boyun ve postur sağlığınız açısından laptop stand kullanımı oldukça önemlidir. Yükseklik ayarlı laptop sehpası rahat bir şekilde bilgisayar kullanmak açısından uygundur. Bu konuda satın alacağınız laptop yükseltici için katlanabilir olmasına dikkat edebilirsiniz.

Laptop sehpası için katlanabilir modelleri tercih etmek taşınabilirlik açısından önemlidir. Diyelim ki evde değil, bir kafede çalışmak istiyorsunuz. Masanın kısa, sandalyenin yüksek olduğu bir kafede bu sehpalar sayesinde konforlu biçimde çalışabilirsiniz.

USB Bellek

Laptop yükseltici stand sonrasında listemizde işinize yarayacak farklı bir aksesuar bulunuyor. USB bellek, yine verilerinizin korunmasıyla alakalı bir üründür. Laptopunuza USB kablo ile bağlanarak bulunan verileri, içerisine depolayabilirsiniz. Aynı şekilde belleğin içine depolanan veriler, başka bir bilgisayara bağlanarak aktarılabilir.

İhtiyacınız olan USB belleğin alırken aşağıdakilere dikkat edebilirsiniz:

 • Belleğin kapasitesi, ihtiyacınıza uygun olmalıdır. Eğer ki, verileriniz çoksa, küçük kapasiteye sahip aygıtlarla parça parça taşımak durumunda kalabilirsiniz.
 • Taşırken kolaylık sağlaması için küçük veya büyük olmamasına dikkat etmelisiniz. Genellikle anahtarlığa takılabilen modeller tercih ediliyor.
 • Bilgisayarınızın işletim sistemiyle uyumlu şekilde çalışmalıdır.

Siz de yukarıdakilere göre bir bellek alarak verilerinizi depolayabilirsiniz. Flash bellekler, veri kayıpları konusunda size ekstra bir avantaj sağlar. Laptopunuza herhangi bir zarar gelirse ve bütün verileriniz silinirse, bu aygıtlar sayesinde sakladıklarınızı tekrar kullanabilirsiniz.

USB Çoğaltıcı

USB çoğaltıcı, laptopunuzda kullanabileceğiniz bir diğer üründür. Bu laptop aksesuarı, laptopa birden fazla USB girişi sağlar. USB çoklayıcı, direkt kabloyla laptopunuza bağlanır. Ön yüzeyinde de birkaç tane daha USB girişi bulunur. Birden fazla aygıtı bilgisayarınıza bağlamak istediğiniz zaman ideal bir kullanım sağlar.

USB Priz

Herhangi bir USB çıkışına sahip ürünleri şarj etmeyi sağlayan, USB priz alabileceğiniz bir diğer aksesuardır. Adaptörlere nazaran daha güvenli bir şekilde elektrik akımı verir. Bu durum, cihazın korunması açısından büyük bir öneme sahiptir.

USB Vantilatör

Her yerde kullanabileceğiniz USB vantilatör, alabileceğiniz bir diğer önemli aksesuardır. USB fan, oldukça çeşitlidir. Klimaların erişemediği yerlerde serinlemek ya da ısınmak için kullanılan ürünlerdir. Dilerseniz, bu fanların ne olduğuna aşağıdaki başlıklarda değinelim.

Mini Vantilatör

Mini çeşidi, USB fan vantilatör için çok fazla tercih ediliyor. Bu küçük vantilatör, her yerde kullanıma uygundur. Örneğin, işten eve giderken bu vantilatörü kolay biçimde taşımanız mümkündür.

Masa Üstü Vantilatör

Masa üstü vantilatör, laptopunuzun USB girişine bağlayarak masanın üzerinde kullanabileceğiniz bir üründür. Laptop aksesuar için sıkça tercih edilir.

Her vantilatör, genellikle sessiz çalıştığından dolayı sizi rahatsız etmez. Sadece sıcak veya soğuk olmasına göre ayar yapmanız yeterlidir.

Ekran Temizleyici

Laptop ekranları belirli bir süreden sonra tozlanabilir. Bu durum, görüşünüzü kısıtladığından dolayı verimli bir şekilde çalışmanıza engel olur. Böyle bir durumda kaldığınız zaman ekranın temizlenmesi önem arz eder. Ancak bunun için her ürünü kullanmanız tavsiye edilmez. Normal bir temizlik yaparken kullandığınız ürünleri, bilgisayar ekranınızda kullanırsanız büyük bir zarara neden olabilirsiniz.

Bilgisayar ekran temizleyici için özel ürünler hazırlanmıştır. Tozlanan ekranı silerken bu ekran temizleyici ürünleri tercih etmelisiniz. Temizlerken toz kalmayıncaya kadar ekranı aynı yönde silmeniz gerekiyor. Sağ- sol gibi sert hareketlerle silme işlemini gerçekleştirmeyin. Mümkün olduğunca ekranı temizlerken yumuşak hareketler kullanın ve ardından klavyenizi temizlemeyi unutmayın. Çünkü laptopu kapattığınız zaman klavyeden dolayı tekrar toz oluşabilir.

Laptop Klavye Koruyucu

Laptopta bulunan klavyeyi korumak için almanız gereken bir laptop aksesuarı var. Laptop klavye koruyucu ile klavyenin hasar görmesine engel olabilirsiniz. Bu aksesuarın bir diğer ismi de “touch bar” olarak karşımıza çıkıyor. Klavyenizin üstüne doğru bir biçimde yerleştirdiğiniz zaman ideal bir kullanım sağlıyor.

Koruyucu almaya karar verdiğiniz zaman çok fazla seçenek olduğunu görebilirsiniz. Bunların arasından tarzınıza en uygun olanı seçmeniz yeterlidir. Klavyenin rengine uygun modeller olduğu gibi laptop klavye koruyucu renkli seçenekler de mevcuttur. Farklı renkler arasında dilediğinizi satın alabilirsiniz. Böylece koruyucularla hem klavyenizin hasar almasına engel olacak hem de kendi stilinizi yansıtabileceksiniz.

Laptop Soğutucu

En fazla ihtiyaç duyacağınız laptop aksesuarı listemize soğutucularla devam ediyoruz. Aslında laptop soğutucu, en çok ihtiyaç duyacağınız aksesuarlardan biridir. Çalışma sırasında laptopun fazla ısınması ilerleyen dönemde büyük hasarlara neden olabilir. Ayrıca çok ısındığından dolayı laptopun performansı düşer ve istediğiniz gibi bir kullanım sağlayamayabilirsiniz. Doğru laptop soğutucu fan seçerek olası problemlerin önüne geçmeniz mümkündür.

Laptop soğutucu öneri için birkaç farklı seçenek vardır. Bunları aşağıdaki başlıklarda görebilirsiniz.

Laptop Altı Soğutucu

Laptop altı soğutucu, bilgisayarınızın altına yerleştirerek kullanabileceğiniz bir üründür. Soğutma işlemi laptopun alt kısmından yapılır. Laptopu daha yüksek bir şekilde tuttuğundan dolayı laptopun altında bir hava sirkülasyonu sağlar. Daha uzun ömürlü bir laptop için kullanabileceğiniz bir laptop aksesuarı olduğunu söyleyebiliriz.

Vakumlu Laptop Soğutucu

Soğutucular arasında bulunan laptop aksesuarı için tercih edebileceğiniz bir diğer üründür. Vakumlu laptop soğutucu, laptopun ısınan havasını vakumlayarak alır. Ardından bu havayı direkt dışarıya atar. Sistemi çok iyi bir şekilde soğutur ve laptopun performansını arttırır. Laptopunuz için bu aksesuarı alarak iyi bir performansa sahip olabilirsiniz.

İçeriğimizde en çok kullanılan laptop aksesuarı konusuna değindik. İhtiyacınıza göre bu ürünleri satın alabilirsiniz. Çünkü aksesuarlar arasında bilgisayarınızı daha işlevsel bir şekilde kullanabileceğiniz ürünler mevcuttur. Aynı zamanda bu ürünlerden bazıları, laptopun korunmasını ve uzun süre boyunca hasar almamasını sağlar. Alacağınız aksesuarların özelliklerine dikkat etmeniz doğru bir seçim için yeterlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Laptop Aksesuarları Nelerdir?

Laptop aksesuarları denildiğinde aklınıza harici olarak kullanabileceğiniz hard disk, klavye, mouse gibi birçok ürün gelebilir. Bunun yanında dışarıdaki darbelerden laptopu korumak için kılıflar, USB çoğaltıcıları, rahat kullanım için sehpalar sayılabilir.

Laptop Soğutucular İşe Yarıyor mu?

Çok ısınan laptopunuzun zarar görmemesi açısından soğutucu kullanabilirsiniz. Böylece birçok sorunun öne geçmeniz mümkündür. Yani, evet soğutucular daha uzun ömürlü bir kullanım için önemli aksesuarlardır.

“Nitelikli Elektronik ve Teknoloji”