Pikap İğnesi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Plak, her ne kadar eski bir müzik teknolojisi olarak kabul edilse de üst düzey bir dinleme zevki sunar. Dinleme kalitesi ise büyük ölçüde pikap iğnesine bağlıdır. Plağa kaydedilen ses, söz konusu enstrüman vasıtasıyla aktarılır. Pikap iğnesi seçimi, ses kalitesini ve dinleme zevkini doğrudan etkiler. Pikabınız için doğru iğneyi seçerek müzik zevkini en üst noktaya taşıyabilirsiniz.

“Pikap iğnesi nerede bulunur?” sorusunu yanıtlamadan önce bu aksesuarların genel özelliklerine dikkat etmek faydalı olur. Her cihaz için farklı bir tercih yapmak gerekir. Doğru iğne seçimiyle pikabın ses kalitesinin üst noktaya çıkmasını sağlayabilirsiniz. Plak dinlemeyi seviyorsanız, bu konuda hassas bir tercih yapmanız tavsiye edilir.

Pikap İğnesi Nedir?

“Pikap iğnesi nedir?” sorusunu yanıtlayabilmek için pikapların genel çalışma sisteminden bahsetmek gerekir. En net ifadeyle pikap, plağın üzerinde depolanan sesi duyulabilen seviyeye getiren bir cihazdır. Yüzeydeki sesin okunması ise iğne ile mümkün olur. Başka bir ifadeyle iğne, plağın üzerindeki çizgilerin anlamlı ve anlaşılır seslere dönüşmesini sağlar.

Pikap iğneleri, plağın üzerinde yer alan sesleri voltaja dönüştürür. Bu voltaj, pikap tarafından amplifikatöre aktarılır. Bahsedilen proses, eski model pikap üzerine yapılan kaydın ses olarak dönüşmesini sağlar. Diğer bir deyişle, plaktaki ses bir elektrik iletimi vasıtasıyla hoparlörlere aktarılır. Söz konusu aktarım plağın döndürülmesi ve iğnenin bu dönüş esnasında çizgileri voltaja dönüştürmesiyle sağlanır.

“Pikap iğnesi yerine ne kullanılır?” sorusu sıklıkla sorulsa da bu sorunun belirgin bir cevabı yoktur. Plak üzerine yerleştirilen herhangi bir iletken sesin aktarılmasını sağlayabilir. Ancak bu aktarımın pikap iğnesiyle aynı kalitede olması mümkün değildir. Alternatif bir iletken kullanmak sesin kötü ve kalitesiz çıkmasına sebep olur. Diğer yandan, plak için üretilmemiş olan bir aparatın kullanılması cihaza zarar verebilir. Bu sebepten ötürü, pikaplarda yalnızca bu cihazlar için özel olarak üretilmiş iğneler kullanılmalıdır.

Pikap İğnesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her pikap iğnesinin farklı bir ses izleme hassasiyeti vardır. Bu hassasiyet, ses kalitesi ve dinleme zevki üzerinde etkileyicidir. Cihaz ile uyumlu ve kaliteli bir ürün, plak üzerindeki frekansları yakalayarak berrak bir sese dönüştürebilir. Dinleme kalitesi hassas olduğunuz bir konuysa iğne seçimini dikkatli yapmanız tavsiye edilir.

Bazı markaların kendine özgü iğne modelleri vardır. Pikap aksesuarları kapsamında ION pikap iğnesi ve ion cz-800 pikap iğnesi bu modellere örnek gösterilebilir. Söz konusu iğneler, ion pikap cihazlar için özel olarak yapılandırılır. İğnelerin boyut ve özellikleri, markalar tarafından üretilen cihazlara uygundur. Pikabınızın ses kalitesini üst düzeye çıkarmak için iğne seçimi yaparken bu kritere dikkat etmeniz tavsiye edilir.

Pikap iğnesi tavsiye için bir fikre ihtiyacınız varsa performansa göre bir seçim, işinize yarayabilir. Örneğin; günlük müzik dinleme ihtiyacınızı plaklarla karşılıyorsanız uzun ömürlü bir tercih yapmanız faydalı olur. Sağlam bir ürün seçerek uzun yıllar boyunca sorunsuz kullanabilirsiniz. Buna ek olarak pikap önerisi açısından ION marka tercih edilebilir.

En çok tercih edilen Pikap iğnesi çeşitleri:

 • ION Pikap İğnesi
 • Philips Pikap İğnesi
 • Audio Technica Pikap İğnesi
 • Sony Pikap İğnesi
 • Pioneer Pikap İğnesi
 • Dual Pikap İğnesi

Pikap İğnesi Nasıl Temizlenir?

İğnenin uç kısmında zamanla toz birikmesi normaldir. Bu toz, ses kalitesini kötü etkiler. Temizlik işleminin yapılmaması ise hem pikaba hem de plağa zarar verebilir. İğneyi düzenli olarak temizleyerek bu zararın önüne geçebilirsiniz. “Plak iğnesi nasıl temizlenir?” sorusunu kolay uygulanabilir yöntemlerle yanıtlamak mümkündür. Plak iğnesi temizleme işlemi için aşağıdaki yöntemleri uygulamanız yeterlidir.

 • Yumuşak bir sünger bulun.
 • İğneyi süngere batırın ve yavaşça kaldırıp indirin.
 • Bu işlemi iğnenin üzerinde hiç toz kalıntısı kalmayana kadar tekrarlayın.

Pikap iğnesi temizliği fırça ile de yapılabilir. Söz konusu aparatları temizlemek için özel olarak üretilen fırçalar bulunur. Bu ürünleri kullanarak iğnenin üzerindeki toz ve kiri temizleyebilirsiniz. Fırça ile temizleme işlemi yaparken hassas davranmanız tavsiye edilir.

Pikap İğnesi Nasıl Ayarlanır?

Plağın üzerindeki frekansların sese dönüştürülmesi için pikap iğne ayarı yapmanız gerekir. İğne, plağın üzerinde dengeli bir biçimde durmalıdır. Bu sayede plak döndükçe frekansın voltaja dönüştürülmesi ve kaliteli ses elde edilmesi mümkün olur. İğneyi doğru konuma getirmek için öncelikle standı ayarlamanız gerekir. Stant, pikabın üzerinde dengede durmalıdır. Özel olarak üretilen hassas terazileri kullanarak pikap iğnenizin denge ayarını yapabilirsiniz.

Pikap İğnesi Nasıl Değiştirilir?

Pikap iğnesi ömrü, ortalama 3000 saattir. Ses kalitesinin korunması için iğnenin belli periyotlarla değişmesi gerekir. Plak dinlerken düşük, boğuk veya cızırtılı bir ses alıyorsanız iğnenin değişim vakti gelmiş demektir. Aşağıdaki yöntemleri izleyerek pikap iğnesini kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

 • İğnenin koruyucu kapağını çıkarın
 • İğne çıkıntısını yukarı doğru bastırın ve kartuşu yuvasından çıkarın.
 • Eğer kartuşu değiştirmeyi düşünmüyorsanız yeni iğneyi takın.
 • Kartuşu da değiştirmeyi düşünüyorsanız, kartuşun arkasında yer alan soketleri çıkarın.
 • Standı yuvasına oturtun.

Pikap iğnesi değiştirme işlemi, ses kalitesinin yanı sıra cihazın korunması için de zaruridir. Eskiyen iğneler, plağın ve pikabın zarar görmesine sebep olabilir. Yukarıdaki yönergeleri izleyerek iğne değişimi işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Diğer pikap yedek parça ürünleri için sayfamıza göz atın.

Sıkça Sorulan Sorular

Pikap İğnesi Nasıl Durmalı?

Pikap iğnesi, plağa hafifçe temas edecek biçimde durmalıdır. İğneyi gereğinden fazla indirmek plağın çizilmesine ve zarar görmesine sebep olabilir. Pikabı çalıştırmadan önce iğnenin pozisyonunu kontrol etmeniz tavsiye edilir.

Pikap İğnesinin Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Pikap iğnesi bitmeye başladığında plağın frekans iletim kalitesi azalır. Böyle bir durumda ses buğulu veya cızırtılı çıkar. İğne yenilendiğinde pikap tekrar eski ses kalitesine kavuşur.

Pikap İğnesi Bozulursa Ne Olur?

Pikap iğnesi plak ile temas eden tek parçadır. Dolayısıyla iyi korunması, bakımının yapılması ve Hasar gördüğünde ise değiştirilmesi gereklidir.