Yeni Başlayanlar için Pikap Seçim Rehberi

Pikap tutkunları için doğru pikap seçim detayları oldukça önemlidir. Pikaplar, plaklar içerisine doldurulmuş olan şarkıları oynatmak için kullanılan araçlardır. Bu araçlar; plak çalar, disk ve iğne tutucu kol ve plakların yerleştirildiği dönen bir tabak içerir. Pikap seçimi, sahip olduğunuz plakların çeşitlerine uyum sağlaması açısından önem arz etmektedir.

“Pikap nedir?” sorusu özellikle nostaljik pikap tutkunlarının ilgisini çeken pikaplar görüntüleri ve ortama sağladıkları hoş havası ile ünlü olan pikap çalar araçlar olarak verilebilir. Aslında içerisinde yeni teknolojik özellikler barındırmayan ve fazla bir ekipmana sahip olmayan pikaplar yüksek ses kalitesine sahiptir.

Oldukça fazla modele sahip olmaları ve antika ürün olarak değerlendirmeleri nedeni ile pikap çalar seçenekleri arasında seçim yapmak zor olabilmektedir. Haydi gelin yazının devamında plak ve pikaplara özgü bilgiler detaylandıralım.

Pikap Modelleri

Pikap modelleri kayışlı ve kayışsız pikap olmak üzere ikiye ayrılır. Kayışlı pikap modellerinde motor tabaktan uzak bir konumdadır. Bu parçalar birbirlerine elastik bir kayışla bağlanmıştır. Kayışlar dayanıklı kauçuk materyallerden oluşmaktadır. Titreşimlerden ve sarsıntılardan korur ve daha kaliteli ses üretirler.

Plak çalar pikap modellerinden kayışsız pikaplar ise özellikle DJ mesleğinde olan insanların kullandıkları modellerdir. Motorun doğrudan tabak altında yer aldığı bu modeller ses efektlerine duyarlıdır.

Çanta pikap modelleri taşınabilir ürünlerdir. Kendiniz ile birlikte her yere çanta gibi taşıyabilirsiniz. Bu cihazlar “koy ve dinle” formları sayesinde oldukça avantajlıdır. Bu tip ürünleri almak isterseniz, Universal iğne türleri ses kalitesinin düşük olmasından dolayı önerilmemektedir.

En İyi Pikap Markaları

Pikap seçim aşamasında kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biri de en iyi pikap markası olmuştur. En iyileri arasında;

  • ion pikap
  • Yamaha markası
  • Piranha
  • Dual pikap
  • Sony markasına ait olan plak çalarlar ilgilileri tarafından sıklıkla tercih edilir.

Bu markalar yüksek ses kaliteleri ve kaliteli materyalleri ile kullanıcılarına avantajlar sağlar. Bu markalar arasından bütçenize, istek ve ihtiyaçlarınıza yönelik ürünleri bulabilir ve satın alabilirsiniz.

Yeni nesil teknoloji ile üretilen pikapların haricinde antika ahşap pikap türleri de mevcuttur. Bu çeşitleri evlerinizde özellikle bohem ve retro model bir dekor kullanıyorsanız tercih edebilirsiniz.

Pikap sehpası ürünlerini kullanarak plak çalarlarınız için son derece dekoratif bir alan yaratabilirsiniz. Farklı modellerde üretilen bu sehpalar pikaplarınız ile bir ahenk halinde olabilir. Aynı zamanda birden fazla plağınız varsa, onları muhafaza etmek için pikap masası ürünlerini kullanabilirsiniz.

Pikap Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Pikap seçim konusunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle nasıl bir pikap çalar satın almak istediğinize karar vermelisiniz. Eski antika plaklar ve yeni üretilen pikaplar piyasalarda mevcuttur.

Antika pikap modelleri 1970’li yıllarda üretilen ve günümüze kadar ulaşan ürünlerdir. Eski olmaları yüksek ses kalitesinden bir şey eksiltmemiştir. Bu pikaplar amfili ve amfisiz olmak üzere iki farklı şekilde sınıflandırılır.

Amfili modellerin boyutları küçüktür, sadece bir çift hoparlör ile kullanımı mümkündür. Amfisiz pikap çeşitleri ise daha profesyoneldir. Bu modelleri kullanabilmek için bir amfi düzeneği ve hoparlör gerekmektedir.

Plak çalar pikap çeşitleri her kullanım tercihine uygun olarak bulunmaktadır. Pikap seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de çalınacak plakların türleridir. Plaklar 33’lük, 45’lik ve 78’lik taş plaklar olarak çeşitlenir.

Pikap seçiminde plak türlerini bilmeleri önemlidir. Her pikapta istediğiniz türdeki plağı oynatamayabilirsiniz. Örneğin, gramofon pikap türlerinde sadece 78’lik taş plakları kullanabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak satın almayı düşündüğünüz pikap aksesuar ürünleri arasında pikap sehpası ve pikap iğnesi satın almayı da göz önünde bulundurun.

Sık Sorulan Sorular

Pikap Tamiri Kolay mıdır?

Pikap tamiri pikap iğnelerinin ömürlerini tamamlaması ile vuku bulan bir durumdur. Güvenilir ve emin ellere emanet edeceğiniz pikabınızın tamiri kolay olmaktadır. İğne değişimi ile pikaplar tamir olabilir.

Pikaplar Hangi Plakları Çalar?

Günümüz plakları genellikle Longplay 33’lük ve Single 45’lik plakları çalmaktadır.

Hangi Marka Pikap Almalıyım?

NetBilişim güvencesi ile ION Pikap seçenekleri arasından dilediğiniz tercihi yapabilirsiniz.

Her Plak Her Pikaba Olur Mu?

Plaklar genel olarak 33’lük 45’lik ve 78’lik olarak 3’e ayrılmaktadır. Bu sebeple her plak her pikaba uymayabilir.