Tüm sonuçlar4 gösteriliyor

Bilimsel Hesap Makinesi

Hesap makineleri, uzun süredir insanların matematiksel işlemlerini tamamlamak için kullandığı cihazladır. Zamanla özellikleri gelişim gösteren bu cihazların yeni versiyonları, bilimsel hesap makineleri olarak adlandırılıyor. İlk bilimsel hesap makinesi ise sadece on yıllar önce, 1968’de icat edildi ve geniş kitlelere sunuldu.

Bilimsel hesap makineleri; bilim, mühendislik ve matematik problemlerini çözmeye yardımcı olan işlevlerle dolu dijital hesap makineleridir. Özellikle son birkaç yıllık dönemde, öğrencilerden iş hayatına atılanlara kadar birçok kişi için bir ihtiyaç haline geldi.

Bu bilimsel fonksiyonlu hesap makinesi, kullanıcıların gömülü trigonometrik, ters ve hiperbolik fonksiyonları kullanarak trigonometri problemlerini çözmelerini sağlar. Dahası, kullanıcılar modları değiştirerek dereceler, radyanlar ve gradyanlarla çalışabilir ve kesin hesaplamalar için Pi ve Euler sabiti gibi matematiksel sabitler kullanabilir. Cihazlar ayrıca üsler, günlükler ve bilimsel gösterimlerle çalışmayı mümkün kılarak mühendislik problemlerini çözmek için mükemmel bir araç haline gelir.

Canon bilimsel hesap makinesi modelleri, kategorilerimiz içerisinde en çok tercih edilen ürünlerdir. Her şeyden önce ergonomik yapısından dolayı kolay taşınabildiği gibi kullanımları da kolaydır. Bu hesap makinelerinden satın almak için siz de hemen sipariş talebi oluşturabilirsiniz.

Bilimsel Hesap Makinesi Özellikleri

Sıradan hesap makineleri yalnızca toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi temel işlemleri gerçekleştirebilir. Canon bilimsel hesap makineleri ise bilimsel gösterimleri kabul eder ve sayıları kaydetmek için depolama alanına sahiptir. Bilimsel hesap makinesi özelliklerini ayırt edebilmek adına diğer makinelerle arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Bilimsel hesap makinelerinin büyük, genellikle yüksek çözünürlüklü ekranları varken, normal ve ticari hesap makinelerinin küçük ekranları vardır.
 • Bilimsel hesap makineleri, fonksiyonların grafiklerini geliştirebilir. Ancak, basit hesap makineleri temel matematik dışında pek alternatif sunmaz.
 • Basit hesap makineleri ekonomikken, bilimsel hesap makineleri pahalıdır. Fakat Canon bilimsel hesap makinesi çeşitleri ile uygun fiyatlara yüksek kalitede bilimsel bir hesap makinesi satın alabilirsiniz.
 • Bilimsel hesap makineleri işlem önceliğini takip ederken diğer hesap makineleri takip etmez.

Tüm bu farklar ve özellikler göz önünde bulundurulduğunda, Canon bilimsel hesap makinesi tercihi yapmak, ayrıntılı işlemleriniz için daha pratik ve kesin sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Bilimsel Hesap Makinelerinin Özel İşlevleri

Çoğu normal ve ticari hesap makinesinin en fazla dört veya beş işlevi varken, Canon bilimsel hesap makinesi türleri düzinelerce işleve sahiptir. Bu makinelerin bir kısmı programlanabilir ve Celsius’tan Fahrenheit’e birim dönüştürme gibi hesaplamalar yaparak fiziksel sabitlerle çalışabilir. Kullanıcıların aşağıda belirtilen işlemleri yapabilmeleri için bilimsel hesap makineleri özel butonlarla birlikte gelmektedir. Bu işlevler genel olarak;

 • Canon bilimsel hesap makinesi özellikleri ile bilimsel gösterimi kabul edip çıktısını alma,
 • Gezer nokta aritmetiği ile çalışma,
 • On tabanlı ve e-tabanlı işlevler,
 • Üstel fonksiyonlarla çalışma,
 • Kareköklerin ötesinde doğru kök değerleri verme,
 • Kesin Pi ve E değerlerine hızlı erişim sağlama,
 • Trigonometrik ve hiperbolik fonksiyonlarla çalışma, olarak sıralanabilir.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra, CANON F-715SG Beyaz-Mavi 12 Hane Hesap Makinesi gibi üst düzey bilimsel hesap makineleri ekstra özellikler içerir. Bunlar; karmaşık sayılarla çalışma, denklemlerin kolayca düzenlenmesi için karıştırılmış imleç kontrolleri ve olasılık hesaplamaları yapabilme olarak sayılabilir.

Bilimsel Hesap Makinesi Kullanımı

Bilimsel hesap makinesi tarafından sağlanan pek çok işlevi kullanmak için, işlemlere girmenin doğru yolunu öğrenmeniz gerekir. Diğer bir deyişle, çalışmak istediğiniz sayı veya sayıları girmeden önce ve girdikten sonra hangi tuşlara basmanız gerektiğini anlamanız gerekecektir.

Örneğin, bir sayı girdikten sonra karekök düğmesine basmak, ekranda bir karekök simgesinin görünmesine neden olur. 9 sayısının karekökünü hesaplamak için önce karekök düğmesine basmalı ve ardından 9 sayısını hesap makinesine girmelisiniz.

Bilimsel hesap makinesi kullanımı aynı zamanda ekrandaki bazı gösterge ve ikon görevlerini bilmenizi gerektirir. Örneğin, MOD menüsüne gidip hesap makinesinin ayarlandığı seçeneği değiştirerek cevapların hangi biçimde görünmesini istediğinizi değiştirebilirsiniz. Bunun sonucunda, ekranın üst kısmındaki gösterge, o anda hangi formatta çalıştığınızı size bildirir.

Bilimsel Hesap Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geometri, bilimsel notasyon, trigonometri, mühendislik ve fizik konularına giren herhangi bir ders almayı düşünüyorsanız, muhtemelen bir noktada bu hesap makinelerini kullanmayı öğrenmeniz gerekecektir. Fakat satın alma noktasında dikkat etmeniz gereken bazı kilit noktalar vardır:

Maliyet: Bilimsel bir hesap makinesinin maliyeti; marka, kalite, renk, işlev ve model gibi maddelere göre değişiklik göstermektedir. Ekstra özellikler nedeniyle temel veya ticari bir hesap makinesi için ödeyeceğinizden biraz daha fazlasını ödemeyi gözden çıkarsanız da Canon bilimsel hesap makinesi fiyatları ile en kaliteli ürünü en uygun ödemeyi seçenekleri ile gerçekleştirebilirsiniz.

Fonksiyonlar: Üreticiye bağlı olarak, bilimsel hesap makineleri farklı işlev ve fonksiyonlar taşıyabilir. Çoğunlukla, aynı görevleri yerine getirebiliyor olmalarına rağmen, Canon tarafından önerilen, CANON F-715SG Siyah 12 Hane hesap makinesi seçeneğine ve işlevlerine hemen göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bilimsel Hesap Makinesi ve Grafik Hesap Makinesi Farkı Nedir?

Bilimsel hesap makineleri cebir, mühendislik ve istatistikte yardımcı olan bir araçtır. Öte yandan, grafik hesap makinesi, yüksek çözünürlüklü ekrana sahip bilimsel bir hesap makinesidir ve koordinatları ve grafik fonksiyonlarını çizme becerisi içerir.

Öğrencilerin Bilimsel Hesap Makinesine İhtiyacı Var mı?

Özellikle üniversitede tercih ettiğiniz sayısal bölümlere göre bilimsel bir hesap makinesine ihtiyacınız olacaktır. Aynı şekilde lise öğrencilerinin matematik, bilim ve teknoloji gibi dersler için hesap makinelerine ihtiyacı vardır.

Bilimsel Hesap Makineleri Güvenilir Sonuçlar Çıkarır mı?

Bilimsel hesap makineleri matematik, fen ve mühendislik problemlerini çözmek için tasarlanmıştır. Temel aritmetik işlemlere ek olarak, bilimsel bir hesap makinesi trigonometri, logaritma ve olasılık problemleri gibi gelişmiş matematik problemlerini en doğru ve kesin şekilde çözmenizi sağlar.